S batikou se většina dětí setká už na základní škole. Kde v rámci výtvarné výchovy si tento způsob barevné úpravy textilu vyzkouší. A pokud tato metoda zaujme, započne nádherné období hledání nejlepších cest k dosažení nejzajímavějšího vybarvení. Největší kouzlo batiky je v tom, že výsledek není nikdy zcela předvídatelný. Podle technik rozdělujeme batiku na vázanou, šitou, sypanou, za studena či voskovou.
Vázaná batika – patří mezi nejoblíbenější způsob dekorace textilu. Látka se pevně zaváže buď provázkem či gumičkou. A postupně se barví v dostatečně velkém hrnci v předem namíchaném odstínu. Celý proces zavazování se opakuje až do finální barevné představy tvůrce.
Sypaná batika – se tvoří práškovými barvami, které se sypou dle fantazie na připravenou látku. Tu nejdříve namočíme v osolené vodě a rozložíme na igelitovou podložku. Kterou po dobarvení srolujeme a necháme povařit v připraveném hrnci s vodou. Látku je možné zafixovat i v mikrovlnné troubě.
Batika za studena – usnadňuje barvení vytvořeného vzoru, ale k práci je potřeba použít gumové rukavice. Barvy v prášku se rozmíchají ve vodě a pomocí aplikátoru se nanesou na mokrou, předem připravenou látku. Kterou je potřeba podložit omyvatelnou podložkou.
Šitá batika – je technika pracná, ale lze jí vytvořit i konkrétní vzory. Šitím a stahováním lze vytvořit přesný obrázek. Pro silnější linii je někdy potřeba prošít místo vícekrát. Při barvení je potřeba postupovat od nejsvětlejší barvy po nejtmavší. Stabilizovat důkladně promáchanou látku je možné v octové vodě.
Vosková batika – pro svoji větší časovou náročnost patří mezi méně používané techniky. Náklady na pomůcky nejsou vysoké. Použít se dá rozehřátý vosk ze svíček. Ten se nanese na připravený předkreslený látkový podklad, na kterém jsou dobarvený potřebné plochy. Poté se nechá usušit. Polámáním vznikne na látce nepravidelná síť prasklinek. Efekt, který vytváří použitý vosk. Touto technikou lze, kromě potisku látek pro každodenní používání, vytvářet i obrazy.