Čím jsou trampolíny tak výjimečné

Být výjimečný znamená do jisté míry být nenahraditelný. Otrampolínách lze něco podobného tvrdit docela směle. S prvními pokusy skákat na tomto nářadí se lidé zabývali před mnoha lety a od té doby je využívá již pátá generace zájemců. Co je na nich tak zajímavého?

trampolína

Nenahraditelné nářadí

Celoroční trénink – nespornou výhodou je možnost cvičit od jara do zimy, nepřetržitě. Dopřejte si denně alespoň deset, patnáct minut tohoto znamenitého pohybu a stane se pro vás drogou. Být drogově závislý na pohybu jistě není nic špatného, spíše naopak. Přetvoří to váš život k nepoznání.

Cítit se pod psa – každý z vás jistě tento pocit zná, jakmile takové okamžiky nastanou, připadají nám nekonečně dlouhé a rozhodně si v nich nikdo nelibuje a touží se jich co nejrychleji zbavit. Možná vám to bude připadat přinejmenším zvláštní, ale skákání na odrazové ploše je specifický druh pohybu, který nelze k ničemu jinému přirovnat, ani ke skokům na lyžích. Vtip totiž spočívá v jeho rozfázování s návratovou amplitudou – z fyzikálního hlediska dochází k chvilkovému stavu beztíže a to je právě okamžik, který působí na psychiku nesmírnou úlevou. K tomu se zapojí uvolněné hormony štěstí – pohybové endorfiny, a máte relaxační antistres a tělocvičné náčiní v jednom.

skákání na trampolíně

Koordinace pohybů – jedním z problémů současné civilizace je špatná koordinace pohybů, což přispívá k častým úrazům. Můžeme si za to sami – většinu času trávíme monotónními činnostmi – jízda v autě, chůze s nákupním košíkem v areálu supermarketu, sedavá pracovní činnost, u manuálních prací řada technických pomůcek a strojů, robotické vysavače, co pracují za nás, elektrokola a spousta dalšího komfortu v domácnostech i na pracovištích. Proto vám také první pohyby na trampolínách budou připadat krkolomné a náročné, ale zvyknete si a budete postupně navracet svému tělu přirozené schopnosti.

Podobné příspěvky