Jak na hezké vtahy?

Vztahy jsou složité. Tuto vět pořád všichni všude čteme a posloucháme. Ale ona to není tak úplně pravda. Vztahy nejsou složité, ani těžké. To my lidé si je složitými děláme. Naše ego zkrátka ne vždycky unese, že nemáme pravdu, že jsme něco přehnali, nebo že se máme držet zkrátka. A právě ego nás nutí dělat a říkat věci, které bychom neměli, a kterých budeme později litovat. Jenže zkrotit ego není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nicméně se to dá naučit. Je to docela jednoduché, ale zároveň těžké.

Když někomu vynadáte, stačí se přece omluvit. To stejné v případě, že uděláte něco špatně. Jen je důležité v nevhodném chování nepokračovat, a prostě zkousnout, že jste něco přehnali. Lidé se k sobě přestali chovat hezky, jsou plní zloby, závisti, pomlouvají se… a to je prostě špatně. Celá společnost se řídí vztahy. Každý máme vztah ke každému členu společnosti, ať už vzdálený nebo blízký. Slušné a hezké chování nic nestojí, a přesto jej tak málo využíváme.

spojené ruce

A to i v rodině. Rodiny by měly být místem, kde se všichni cítíme v bezpečí, chápáni a milovaní, ale ani v rodinách. Tyto hodnoty už dávno nebývají samozřejmostí. Společnost jako celek se změnila, a ego dostává více prostoru, než by mělo. Proč je pro nás takový problém si přiznat, že jsme něco udělali špatně? Proč nám dělá problém se omluvit?

rodina na louce

Namísto urážení se prostě řekněte, že se omlouváte, že něco vidíte jinak, nebo že nesouhlasíte. Všechno se dá řešit, ale je potřeba tolerance, porozumění a snaha na všech stranách. Neshody a konflikty tu byly a budou, ale je jen na nás, jakým způsobem se k celé situaci postavíme. Jisté je jen jedno – život je příliš krátký na to, abychom ho marnili zbytečnými hádkami a ztrátou kontaktů s našimi blízkými. Vzpomeňte si na to vždycky, když se přestanete s někým bavit. Není těžké se omluvit, těžké je čekat, že první krok udělá ten druhý. Ten krok nikdy přijít nemusí, a vy přijdete o někoho kvůli naprosté hlouposti. A to za to nestojí.