Je pilový kotouč na kov skutečně pro řezání kovu nezbytný?

Kutilství je v naší zemi poměrně rozšířeným koníčkem. Mnoho lidí, převážně mužů, tráví prakticky veškerý volný čas v dílně, kde vyrábí, opravují a upravují nejrůznější zařízení, která mají zjednodušit chod domácnosti.

K tomu samozřejmě potřebují nejrůznější nástroje. A rozhodně jim nestačí jen ty, které běžně najdeme v každé domácnosti, jako kladivo či šroubovák. Jim přijde vhod například i elektrická kotoučová pila. S ní totiž mohou řezat rychleji, snadněji a přesněji, než s tou ruční.

pila1

Je samozřejmě jasné, že z této situace chtějí vytěžit peníze i prodejci. Proto nabízí širokou škálu doplňkových kotoučů na nejrůznější materiály, jako je například pilový kotouč na kov. Ten je určený k řezání výše zmíněného materiálu.

Otázkou však je, zda jsou tyto kotouče skutečně nezbytné. Opravdu si s kovem neporadí klasický univerzální typ, který dostaneme při koupi?

Bohužel, pravdou je, že nikoliv, alespoň tedy ne tak dobře jako ten specializovaný. Problém je, že tyto univerzální kotouče obvykle nebývají zrovna nejkvalitnější. Při častém používání se poměrně rychle otupí, a je potřeba jejich výměna. To platí zvláště, pokud je budeme používat k řezání obtížnějšího materiálu, jako je například právě již zmíněný kov.

pila2

U těch specializovaných typů máme tu výhodu, že si můžeme vybrat, který z nich si koupíme. Jako všude jinde, i zde najdeme produkty od různých výrobců různé kvality. A vzhledem k tomu, že podobná zařízení bývají standardizovaná, můžeme koupit takový kotouč, který nám bude vyhovovat.

Je pochopitelné, proč tomu tak je. Firmy zkrátka chtějí vydělat co nejvíce peněz. Přeci jen, kvůli tomu byly založeny. Na nás jako na kupujících však je, zda budeme podobné praktiky svými nákupy podporovat.

V každém případě je zde jasně vidět, že pokud budeme pilu používat pravidelně, pak nám zkrátka nezbude nic jiného, než si nějaké specializované kotouče koupit. Nejenže vydrží déle, ale navíc bude naše práce i snadnější. A to za to rozhodně stojí.