Krása mnohdy opomíjených Beskyd

Pohoří zvané Beskydy se táhne po východní hranici naší republiky a zasahuje tak oblast od Těšínského Slezska až po Valašsko. Jejich přesný název je Moravskoslezské Beskydy, označovány jsou však často také jako Těšínské Beskydy nebo také Vsetínské či Valašské Beskydy, to podle toho, kde se zrovna rozkládají.
dřevěný dům
Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide…
Dětskou písničku známe všichni, ale málokdo v Beskydech skutečně byl, nebo o nich vůbec něco ví. Nejvyšší horou tohoto pohoří je Lysá Hora se svými 1323 metry. Její zdolání je možné z několika míst, jako například z malebné vesničky Ostravice, z Visalají nebo z Morávky. Na vrcholu se tyčí rozhlasový přijímač a výhled je v ideálních podmínkách až na slovenské Vysoké tatry. Před nedávnem zde byla otevřena nově postavena Bezručova chata, kde se po úspěšné túře mohou výletníci odměnit něčím dobrým k pití nebo snědku. Lysá hora je dostupná pro pěší, ale také pro cyklisty. Někteří ji natolik milují, že ji musí vyjít každý týden, nebo i několikrát týdně. Pořádají se zde různé závody, organizované výšlapy a dech beroucí jsou samozřejmě východy slunce.
beskydy krajina
Směrem na Valašsko pak stojí za návštěvu hora Radhošť, kam se dá dostat pohodlnou hřebenovou túrou z místa zvaného Pustevny. Na Pustevny se můžeme vydat pěšky, nebo se nechat vyvézt pohodlnou dvousedačkovou lanovkou. K vidění jsou zde, jako na spoustě míst na Valašsku, stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Kromě krásné přírody na Pustevnách můžeme obdivovat jeho dřevěné lidové stavby. Směrem k vrcholu Radhošť se zastavíme u sochy pohanského boha Radegasta, který měl na této hoře od nepaměti své sídlo.
Na samotném vrcholu Radhoště si pak můžeme udělat památeční foto u sochy slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a nahlédnout do dřevěného kostelíku. Přímo na vrcholu stojí také horská chata, kde si můžeme dát některou z místních specialit.
vysílač na horách
Beskydy však nejsou pouze Lysá hora a Radhošť, je to také spousta jiných menších a méně frekventovaných kopců a kopečků, na kterých nalezneme kromě turistických chat třeba rozhledny, nebo startovací plochu pro paraglidisty. Beskydy jsou nádherné v každém ročním období a obzvláště kouzelné jsou pod sněhovou pokrývkou, proto, kdo se ještě do nejvýchodněji položených hor u nás nepodíval, určitě by to měl napravit.