Základní jazyk internetu aneb o internetové komunikaci

Internetje v současnosti pracovním nástrojem a standardním prostředkem komunikace (e-mail, elektronické konference, chaty, e-dokumenty) je rovněž informačním zdrojem schopným poskytovat informace nejrůznějšího charakteru, významu, obsahu i formy.
binarita a počítač
Typické charakteristiky internetové komunikace:
– Rychlostpřenosu informací, snadnost přenosu i větších objemů dat
– Otevřenost přístupu k volně prezentovaným informacím
– Anonymita
– Snadnost přístupu
-Publikování na internetu je nesrovnatelně levnější, neexistuje regulace publikování.
návštěvníci webu
– Snadné vyhledávání informací k zadanému tématu pomocí vyhledávačů a odkazů na stránky. K tomu je ovšem nutné mít informační – počítačovou gramotnost.
– Vlastní internetový jazyk (specifické symboly, obrázky, slova a zkratky).
Interaktivita neboli okamžitá reakce na to, co uživatel na stránkách nebo v poště přijal, viděl, našel,..).
Kreativita nejen při tvorbě vlastních stránek, odkazů, textů, blogů, chatů.
Pod pojmem internetový jazyk můžeme rozumět základní jazyk internetu neboli HTML (HyperTextMarkup Language).
Hlavním úkolem je usnadnit sdílení textu a informací mezi počítači v síti internet.
Počet uživatelů internetu se na celém světě neustále zvyšuje. Jejich chování se registruje a dokumentuje. Každý uživatel internetu dostává po svém přihlášení takzvanou IP-adresu (internetová adresa protokolu, osobní poznávací internetová značka). Pomocí této adresy jej lze identifikovat.
Center of Democracy and Technology(CDT) se sídlem ve Washingtonu sbírají veškeré osobní data uživatele, shromažďují obsah provozního systému a i to, jakou internetovou stránku uživatel naposledy navštívil. Internetoví surfaři používající Microsoft-Internet-Explorer představují pro koncern Microsoft otevřenou knihu. Tento multimediální gigant vytvořil ve svém programu technické předpoklady, aby si Microsoft mohl bez vědomí uživatele vloudit do jeho PC a zkontrolovat, zda si použitý software skutečně zakoupil, nebo zda se jedná o nelegální kopii. Zájem o identitu surfaře mají i tajné služby na celém světě. Každý z nich je zaregistrován a prověřen.