Ze dvora a ze záhonu přímo na stůl

Zdravé potraviny máme všichni na dosah ruky. Ti šťastnější si je pořídí svépomocí, ti ostatní, kteří bydlí ve městech a nemají hodné příbuzné na venkově, si je i tak mohou docela snadno obstarat. A pro tentokrát vynechejme zdravé kouty s BIO potravinami v supermarketech.
Najděte si jeden volný víkend, naložte rodinu do auta a vydejte se na výlet po nedalekém venkově. Po příjezdu do vesnice zaparkujte auto a jděte se porozhlédnout po okolí. Snažte se navázat kontakt s místními a zeptejte se na možnosti nákupu potravin. Budete překvapeni, co všechno si můžete obstarat.
I když není zrovna zahradnická sezóna, určitě můžete nakoupit jablka bez chemického ošetření, hrušky, brambory, cibuli, česnek, med, mošt, víno.čerstvá zelenina.jpg
U chovatelů hospodářských zvířat se snadno dozvíte, jaké máte možnosti na nákup masa. Zrovna v podzimním a zimním období je dost slušný výběr. Pokud si uděláte své kontakty, snadno si zamluvíte drůbež a můžete ji mít i v kuchyňské úpravě. Budete nadšení z toho, jak chutná domácí kuře nebo kachna. Pokud budete mít štěstí, zjistíte, že někde v okolí budou vepřové hody a na tradičních dobrotách si pochutnáte přímo na místě. Další možností je najít malého farmáře, který vám může nabídnout vepřové a hovězí z vlastního chovu.  Sezóně je poměrně snadné získat i skopové a kozí maso, někdy i kus divočáka nebo srnčího. Vše je zkontrolováno veterinářem.houf slepic.jpg
 
Vejce, kravské i kozí mléko, sýry, jogurty seženete celý rok a od jara se vám otvírá venkov v celé své kráse a hojnosti. Nebudete vědět, co ochutnat dříve. Po ránu sklizený hlávkový salát je tak křupavý, mladé trochu pikantní ředkvičky doplní každou svačinku. Jahody, které si leckde můžete sami natrhat, se rozplývají na jazyku, třešně najdete v mnoha variantách a každá chutná jinak. V létě můžete dělat lehké saláty z okurek, rajčat a paprik. Když si zvyknete na tuto čerstvou chuť plodin, které rostou přirozeně v dobré hlíně s dostatkem slunce, bez chemie a mají dost času dozrát, už   nebudete chtít nakupovat jinde.
A pokud vás tyto potraviny budou stát o pár korun víc než ty ze supermarketu, je to dobrá investice do zdraví celé rodiny.

Podobné příspěvky