Aby bazén člověku sloužil tak, jak se to od něj očekává, je třeba nespoléhat se na zázrak, který se nedostaví, a bazénu pomáhat. Jinak se v něm totiž nemá šanci udržet čistá voda, tento se dříve či později zakalí a ztratí veškerý svůj půvab, který možná zprvu i měl.
Je toho hodně, co bazénové vodě škodí. Je tu dejme tomu spad z okolní vegetace, je tu leccos unášené větrem, co skončí jako naschvál právě v onom bazénu, je tu ale třeba i to, co do oné vody nanosí koupající se lidé sami na svých tělech, a neprospívají ani řasy či všemožné mikroorganismy.
Stačí nechat bazén krátce bez dozoru, stačí možná i jenom velice kratičká doba, po niž se zanedbá úprava vody, a je zle. Zanedlouho není obsah takového bazénu nijak hezký, a neudělá-li se něco ani pak, bude to, co bylo původně vodou, nakonec možná učiněným septikem.
A protože si lidé pořizují bazény k tomu, aby jim tyto jako bazény i sloužily, je třeba vyvíjet snahu směřující právě k udržení čisté vody. Čehož lze zčásti dosáhnout mechanickou cestou, tedy použitím bazénového vysavače, filtrace nebo síťky na teleskopické tyči, případně ochranou vody použitím plachty, jíž se tato před spadem zčásti ochrání.
Ale mechanické řešení není dokonalé. A zázraky nenadělá. A proto je třeba nezapomínat ani na chemické přípravky https://eshop.techneco.eu/clanek-Zakladni-pripravky-bazenove-chemie, jež nám v udržování kvalitní vody pomáhají.
Jedná se o:
a) přípravky na úpravu kyselosti alias pH vody
b) přípravky na bázi chlóru
c) podobně účinkující přípravky obsahující namísto chlóru brom
d) algicid alias prostředek působící proti řasám
e) vločkovače
f) shlukovače
g) čističe
h) odpěňovače
i) změkčovače vody
j) a zazimovače
To vše slouží člověku k tomu, aby měl v bazénu vodu přímo vybízející k vykoupání se. Aby takový bazén nevypadal odpudivě a případné vykoupání se v něm nepředstavovalo ani nějaké to zdravotní riziko. A člověk by si tak neměl zapomínat tuto chemii pořizovat a efektivně používat.
Jenom tak mu bude bazén dělat radost.