Jaký má na nás vliv informatizace společnosti?

Informatizace společnosti může naše zdraví ovlivňovat jak v dobrém, tak i ve špatném slova smyslu. Její pozitivní působení se promítlo ve vývoji medicíny a farmacie. Díky vyspělým počítačovým technologiím se medicína posouvá dopředu mílovými kroky. Nemoci, na které lidé dříve běžně umírali, dnes lékaři dokážou léčit. Operace na dálku, pomocí robotů, nové vyšetřovací metody, vývoj nových léčiv..to všechno se děje za podpory informatizace společnosti. Jaké jsou ale negativní důsledky, které informatizace na naše zdraví má?

Následky dlouhého sezení u počítače

Dlouhé a nesprávné sezení u počítače může mít nehezký dopad na naše zdraví v podobě bolesti zad, pálení očí a jejich zarudnutí či bolesti rukou. Dbejte na časté přestávky při své práci a na to, abyste práci u počítače prokládali aktivním pohybem. Vybírejte si ke svému počítači takové příslušenství, které vám bude ku prospěchu. Dnes máte na výběr z velké škály ergonomicky tvarovaných podložek na myš a klávesnic, monitorů s uzpůsobeným jasem a podobně. Investujte také do pohodlné židle, která bude pro vaše záda tím pravým.

Sezení u PC

Závislost?

Odborníci se stále dohadují, zda je možno si na počítači vybudovat závislost v pravém slova smyslu. Určitě je ale možné, že někteří uživatelé cítí někdy až nezvladatelnou touhu zasednout k počítači. Může se jednat například o prostředek útěku z reality. Pokud na sobě pozorujete puzení být stále přítomni na síti, a to i mimo pracovní povinnosti, nenechávejte věci zajít ještě dál. Podchyťte je včas. Udělejte si rozvrh, ve kterém si stanovíte, kolik hodin denně budete sedět za počítačem a pečlivě ho dodržujte. Sepište si seznam negativ, které pro vás dlouhé vysedávání u počítače má. Snažte se věnovat činnostem, které nelze dělat při práci s počítačem. Může se jednat o dlouhé sprchování, cvičení doma či dlouhá procházka venku. Pokud budete mít pocit, že vaše závislost se vám vymyká z rukou, neváhejte se obrátit na odborníka.

Všeho moc škodí

Tolik informací, kolik má lidstvo k dispozici v dnešní době, nikdy nebylo. A naše mozky nám to začínají patřičně dávat najevo. Lidský mozek není uzpůsoben k tomu, aby vstřebal takové množství informací. Člověk se čím dál víc v toku informací ztrácí a je velkým problémem vybírat ty informace, které nám budou ku prospěchu, a odfiltrovat ty, které naopak ne. Taková skutečnost bohužel činní lidi velmi zranitelnými a náchylnými k tomu, aby se nechali ovlivnit tzv. dezinformacemi. 

Informace

Jak tedy proti těmto negativním důsledkům bojovat? Dnes je téměř nereálné odstřihnout se od informačních technologií. Proto se snažte po práci s počítačem aktivně odpočívat, nejlépe formou nějakého pohybu. Neztrácejte čas na počítači déle, než je nutné. Pokud cítíte bolesti zad či očí, ukončete činnost na počítači a dejte si pauzu. A pokud budou u vás potíže přetrvávat, neostýchejte se vyhledat lékaře.