Revize elektroinstalace, to je především prevence

Když před vámi někdo vysloví výraz cena revize elektroinstalace, možná se pozastavíte nad tím, zda má vůbec význam tuto investici podstupovat. Vždyť přece největší problémy v souvislosti s elektrickými rozvody a spotřebiči připadají na úrazy, a jestliže jste si jisti, že máte spotřebiče nové, se zárukou od výrobce na bezpečný provoz, a využíváte elektřinu v domácnosti rozumným způsobem, proč se něčím takovým zabývat?

hořící dům

Nejde tu jen o úraz

V zásadě máte pravdu v tom, že pokud vše funguje, jak má, a nejste takoví dobrodruzi, co se jako amatéři vrtají v zásuvkách pod proudem, pravděpodobně se vám nic nepřihodí, i když se časem u každého spotřebiče může objevit závada a nemusí být zrovna bezpečný. Máme tentokrát na mysli něco jiného – požár.

hasiči v akci

K požárům v bytech a rodinných domech bohužel dochází každý rok, stejně jako k dopravním nehodám, ačkoli si lidé v novoročních předsevzetích přejí něco úplně jiného. Příčiny jsou velice různorodé, ale mnohé z nich mají jedno společné – nepozornost a podceňování nebezpečí, kde skutečně hrozí. Každý z nás může v životě udělat chybu, ale v případě požáru střechy nad hlavou je to přece jen velmi draze vykoupený omyl.

Revize elektroinstalace odhaluje závady někdy až neuvěřitelné, jako jsou překroucené a skřípnuté kabely prodlužovacích šňůr nebo horká plechová stínítka lampiček v blízkosti záclon a dokonce i žárovky nebo výbojky bez krytu v prostorách, jako jsou seníky či sklady papíru.

Velkým problémem jsou stará hliníková vedení, kde nejsou pravidelně dotahovány šrouby kontaktů v zásuvkách, rozvodných krabicích a vypínačích, kde může snadno dojít k zažehnutí elektrického oblouku a přeskočení plamene na hořlavé předměty. Hliníková vedení mohou mít také zpuchřelou izolační vrstvu a problém se pak může vyskytnout v podstatě kdekoli, a to především kdykoli, tedy i v okamžiku, kdy zrovna nejste doma, abyste včas zasáhli hasicím přístrojem a volali hasiče.

Podobné příspěvky