Dlouhé sprchování, světla rozsvícená v prázdných místnostech či televize jako vyplnění ticha. Všichni občas zapomeneme zhasnout. Jak ale nestrádat a zároveň ušetřit peníze? V tomto článku je pro vás nachystáno pár výborných tipů, díky kterým budete smýšlet víc zeleně a míň na nedoplatky za vodu či plyn. Žijte úsporně a naučte se neplýtvat. Vyplatí se to.
Voda
Bez vody se žít nedá. My sami jsme z 80 procent tvořeni vodou. Dopřát si horkou koupel si občas zatouží dát každý. Víte ale, na kolik vás jedna taková vana přijde? Ohřát takovou spoustu vody stojí také dost peněz. Místo koupele si tedy raději dejte sprchu a vanou plnou pěny se odměňte jednou za čas.
Nádobí myjte systematicky. Nenechte vodu téct celou dobu. Pokud máte myčku, využijte program pro ekonomické mytí. Trvá sice o něco déle ale využívá studenější vodu a ušetří vám spoustu peněz.
S praním oblečení postupujte podobně jako u nádobí. Využívejte zkrátka programy označeny jako EKO.
Elektřina
Nejjednodušší způsob, jak ušetřit za elektřinu je dávat si pozor na spotřebiče a osvětlení. Nejste-li momentálně v pokoji, zhasněte. Používejte úsporné žárovky. Na ohřev vody v bojleru využívejte „levnější proud“ který se v některých domácnostech zapíná v nočních hodinách. Omezte se na jednu pračku a myčku denně, pokud jste se vyloženě nevrátili z dovolené nebo za sebou nemáte bujaré oslavy.
Spousta lidí si zapíná televizi, aby se doma necítili sami. Pokuste se omezit i tento zlozvyk. Když zrovna nechcete sledovat svůj oblíbený pořad, nechte televizi vypnutou a raději si něco přečtěte.
Lednička a mrazák mohou stejně jako myčka nebo pračka využívat ekonomický program. Nastavte teplotu na 5 stupňů, v mrazáku pak na -18. Jídlo i bankovní účet vám jistě poděkují.
Na závěr se před odjezdem na dovolenou ujistěte, že je vypnut hlavní přívod vody a veškeré elektronické spotřebiče. Není třeba myslet vždy na nejhorší, ale je dobré mít vše pod kontrolou.